Rowery miejskie stanowią doskonałą propozycję dla miłośników sportu. Są one zarezerwowane głównie na miejskie ulice oraz ścieżki rowerowe. W tych rowerach montowane są dwa podstawowe typy ram. Jest to rama damska i męska. Pierwsza z wymienionych, rama damska jest zamontowana dość nisko. Jest to celowy zabieg, który pozwala jeździć kobietom w spódnicach i sukienkach na miejskich ulicach. Z kolei, rama męska zamontowana jest znacznie wyżej.

Wygięta kierownica w rowerach miejskich

Sprzęt ten wyróżnia się także charakterystyczną, wygiętą kierownicą. Ułatwia ona prowadzenie roweru w wyprostowanej pozycji. Rama oprócz charakterystycznego podziału, cechuje się także tym, że jest stosunkowo krótka, natomiast siodełko jest szerokie i bardzo wygodne. Tego typu rowery na wyposażeniu posiadają często koszyk, który ułatwia transportowanie zakupów.

Rowery miejskie bez przerzutek

Niektóre modele nie posiadają przerzutek, tak jak ma to miejsce w sportowych rowerach, trekkingowych. Jest to spowodowane tym, że są one głównie przeznaczone na miejskie ulice, na których nie ma zbyt dużo różnić wysokości i można spokojnie jechać na jednym biegu. Na wyposażeniu natomiast obowiązkowo znajdują się hamulce.

Rowery miejskie z dużymi kołami

Tego typu rowery miejskie posiadają duże koła. Średnica rowerów miejskich może wynosić 28 cali lub więcej. Jeśli chodzi o wykonanie rowerów, najczęściej w procesie produkcji używa się stopów aluminium. Są to lekkie komponenty a jednocześnie bardzo trwałe. Skutecznie wypierają one z rynku pozostałe materiały.