Dokonując zakupu okularów należy pamiętać, aby nie kierować się tylko i wyłącznie modą. Okulary powinniśmy dopasować również do kształtu twarzy. Odpowiedni dobór oprawy będzie świetnym dodatkiem do ubioru, ale zapewni również komfort i wygodę w użytkowaniu.

Aby nie popełnić błędu przy wyborze okularów korekcyjnych należy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Owalna twarz

Najwięcej szczęścia mają osoby z twarzą o owalnym kształcie, pasują im właściwie wszystkie kształty opraw okularowych i mogą skupić się na kształcie okularów, który im się podoba, który lubią lub podążać za aktualnymi trendami.

Okrągła i kwadratowa twarz

Posiadacze innego kształtu twarzy niż owalny powinny pamiętać o prostej zasadzie kontrastu. Osoby z okrągłą twarzą dobrze wyglądać będą w oprawach prostokątnych. Odpowiedni będzie również bardzo kobiecy, koci model okularów. Wiele marek ma w swojej ofercie właśnie takie oprawy: Prada, Max Mara czy Versace np. model 1244 1400 53 w modnym odcieniu szylkretu. Osoby
z kwadratową twarzą złagodzą swoje rysy wybierając okrągłe oprawy oraz tzw. aviatory. Ray Ban® jest marką, która ma w swojej ofercie dużo okularów właśnie w tym kształcie np. Ray-Ban® 6489 2531 58.

Kolor okularów

Jeśli dokonaliśmy wyboru kształtu oprawy, należy skupić się na kolorze. W tym przypadku możemy kierować się własnymi upodobaniami, zastanowić się nad zawartością garderoby i dopasować kolor oprawy pod ubrania. Można również dobrać kolor oprawy pod kolor włosów i karnacji. Blondynki korzystnie wyglądać będą w okularach srebrnych, złotych i miedzianych. Urodę brunetek podkreślą oprawy szafirowe i czerwone. Rudowłose powinny dopasować okulary w odcieniach złota i miedzi. Dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór oprawy w odcieniu klasycznej czerni, pasującej do każdego typu urody i ubioru.

Rozmiar oprawy

Optycy radzą aby zwracać również uwagę na odpowiednio dobrany rozmiar oprawy. Zauszniki nie powinny uciskać skroni ale też zbyt mocno odstawać. Ważnym aspektem jest również ułożenie okularów na nosie. Oprawy wykonane z plastiku zaraz po założeniu powinny być dobrze osadzone na nosie i przylegać do niego. Metalowe oprawy posiadają nanośniki, które umożliwiają regulację więc znacznie prościej jest je dopasować. Odpowiednio dobrane okulary zapewnią komfort użytkowania i nie będą się zsuwać.

Profesjonalnie dobrane okulary będą dopełnieniem wizerunku, ale również zapewnią komfort, jest to bardzo ważne dla osób, które nie rozstają się z okularami przez cały dzień.